SOĞUK HAVALARDA İSTANBUL’DA GEZİLECEK EN GÜZEL 10 YER 3

SOĞUK HAVALARDA İSTANBUL’DA GEZİLECEK EN GÜZEL 10 YER

SOĞUK HAVALARDA İSTANBUL’DA GEZİLECEK EN GÜZEL 10 YER

İstanbul’da yazın gezilecek yerlerin yanı sıra kışın soğuk havalarda da gezilecek birçok yer vardır. İstanbul’daki kışın gezilebilecek hem tarihi hem de mimari açıdan güzelliğiyle büyüleyen yerler arasında en favori 10 yer şu şekildedir.

1. Yerebatan Sarnıcı 

Yerebatan Sarnıcı


Yerebatan Sarnıcının  diğer adı Bazilika Sarnıcı’dır. 532 yılında inşa edilmesi dolayısıyla şu an İstanbul’un en eski yapılarından biri durumundadır.. Çok fazla sayıda ziyaretçisi olmaktadır. Sarnıç içinde yer alan ters Medusa sarnıcı ilginç kılan bölümlerindendir. Medusa Heykeli eğer düz dursaydı dünyanın tersine çevrileceği düşüncesine inananlar da vardır.

2. Kapalıçarşı 

Kapalıçarşı


Soğuk havalarda keyif alınarak gezilecek yerler arasında Kapalıçarşı da bulunmaktadır. 24 kapıdan oluşan Kapalıçarşı dünyanın en eski ve en büyük çarşısıdır. Ayrıca Kapalıçarşı’da gezilebilecek ve alışveriş yapılabilecek 4000’e yakın dükkan bulunmaktadır. Bu özelliklerle beraber Kapalıçarşı her yıl 1 milyondan fazla sayıda ziyaretçiye de ev sahipliği yapmaktadır.

3. Panorama 1453 Tarih Müzesi 

Panorama 1453 Tarih Müzesi


Panorama müzesi 31 Ocak 2009 tarihinde açılmıştır. Soğuk bir günde İstanbul’da gezilecek bir mekan aranıyorsa bu müze gezmek için çok uygun bir yerdir. 5 milyon dolarlık maliyetle 2008 yılında tamamlanmıştır. Bu müzeye ait panoramik resim çalışmaları 3 yılda 8 sanatçı tarafından bitirilmiştir.

4. İstanbul Akvaryum 

İstanbul Akvaryum


Soğuk havalarda gezilebilecek en güzel yerler arasında İstanbul Akvaryum’u da bulunmaktadır. Akvaryumda 1500 farklı türde 15 bin canlı bulunmaktadır. Akvaryum 1.2 kilometrelik gezi rotası ile yıllık yaklaşık yıllık 2,5 milyon turist ağırlamaktadır. Bu akvaryum içinde yapay yağmur ormanı dahi yer almaktadır. Burada tropik iklimde yaşayan sürüngen ve kemirgenler de bulunmaktadır.

5. Galata Kulesi 

Galata Kulesi

İstanbul denince akla gelen yerler arasında Galata Kulesi de bulunmaktadır. İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde soğuk bir havada sevdikleriniz ile birlikte kahve yudumlamak için harika yerlerdenn biridir. Kule 528 yılında yapılmış ve 2013 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’de yer almaya başlamıştır.

6. İstanbul modern 

İstanbul modern

İstanbul Modern 11 Aralık 2004’de ziyaretçilere açılmıştır. İstanbul Modern, sanat ufkunu geliştirmek isteyenler kişiler için ilaç gibi bir yerdir.

7. Beylerbeyi Sarayı 

Beylerbeyi Sarayı


Beylerbeyi Sarayı sadece dışı değil aynı zamanda içi de bir o kadar nefes kesici güzelliğe sahip bir saraydır. Saray Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Sarayın konumu Boğaz Köprüsü’nün altında yer aldığı için yağmurlu günlerde insanın içini rahatlatan bir etkiye sahiptir. 

8. İstanbul Oyuncak Müzesi

 

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisii çeken, 7’den 70’e herkesin eğlenebileceği bir yerdir.  Soğuk günlerde İstanbul’da gezilebilecek yerler arasında olan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.Müze 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulmuştur.

9. İstanbul Arkeoloji Müzesi 

İstanbul Arkeoloji Müzesi


Dünyanın en büyük müzelerinden biri de İstanbul Arkeolojik Müzesi’dir. Bu müzede birçok kültüre ait 1 milyonu aşkın eser bulunmaktadır. Müze 1891 yılında açılmıştır.

Müze içinde Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk müzesi ve Eski Şark Eserleri  olmak üzere gezilebilecek üç ayrı bölüm bulunmaktadır.

10. Balat 

Balat


Tarih kokan Balat hem yazın hem de kışın güzelliğini korumaktadır. Renli renkli cumbaların bulunduğu yokuş özellikle hafta içi gidilmesi gereken yerlerden biridir. 

10.0Ortalama Puan
Genel Ortalama

  • 1
    10

Yorumlar (0)