Ethereum (Bitcoin) Toplam Piyasa Değeri Tavan Yaptı Türk Lirası’nı Geçti 4

Ethereum (Bitcoin) Toplam Piyasa Değeri Tavan Yaptı Türk Lirası’nı Geçti

Ethereum’un Toplam Piyasa Değeri Türk Lirası’nı Geçti

Teknolojinin gelişmesi özellikle bilgisayar teknolojisinin de gelişmesini sağlamış ve buna bağlı olarak da yazılım bilimi oldukça mesafe kat etmiştir. Uzman yazılımcılar finans sektörünü de el atmışlar ve son zamanların en çok konuşulan konusu olan elektronik kripto paralar üretmişlerdir. Belli bir merkezi olmayan ve dağınık bir yapıda dolaşımda olan elektronik paralara rağbet oldukça artmış durumdadır. Bu rağbet elektronik dijital paraların değerinin artmasına sebep olmuş ve daha da çok çeşitlenmesine, mevcut paraların ise dolaşım miktarlarında artışa yol açmıştır. Günümüzde en çok rağbet gösterilen iki elektronik kripto para mevcuttur. Bunlardan birisi hızla artan değeri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Bitcoin ve diğeri de en az Bitcoin kadar iddialı gözüken Ethereum’dur ve Ethereum nedir soruları çokça sorulmaya başlanmıştır.

En Değerlilerden 17. Sırada

Fiyatı yaklaşık olarak 750 dolar civarında olan Ethereum’un mevcut piyasa değeri yaklaşık olarak 44 milyar dolara gelerek, Türkiye ve Singapur gibi ülkelerin dolaşımda bulunan mevcut bütün banknotlarının piyasa değerinden daha da değerli hale gelmiştir. Türkiye’nin mevcut dolaşımdaki banknot piyasa değeri 36 milyar dolar, Singapur’un dolaşımda olan mevcut banknot piyasa değeri 27 milyar dolar, Ethereum’un ise dolaşımda olan mevcut para piyasa değeri 44 milyar dolardır. Şu an Ethereum dünyadaki en değerli para birimleri açısından 17. sırada yerini almaktadır. Ethereum değeri açısından daha da hızlanacak gibi gözükmektedir.

Kripto Para İstatistikleri

Hızla yayılan elektronik kripto paralar geleneksel paraları geçmeyi başarmakta ve hızla yayılmaya devam etmektedirler. Örneğin Bitcoin’in şu anda ki fiyatından yapılan hesaplamada, dolaşımda bulunan Bitcoin’in piyasa değeri 180 milyar Amerikan Doları civarındadır. Bu Bitcoin değeri açısından, Bitcoin’i dünyadaki en değerli 6. Para olma durumuna getirmektedir. Bu tüm dünyada dolaşan İngiliz Sterlinlerinden daha fazla bir rakam demektir. Bitcoin’in mevcut piyasa değeri İngiltere, Kanada ve Avustralya’dan daha yüksek durumdadır. İngiliz Sterlinin dolaşımdaki mevcut banknot piyasa değeri 103 milyar dolar, Kanada’nın mevcut banknot piyasa değeri 59 milyar dolar ve Avustralya’nın mevcut banknot piyasa değeri 55 milyar dolardır. Dünya nüfusunun yüzde 54’ü, mevcut dolaşımdaki para birimleri açısından Bitcoin’den daha düşük olan ülkelerde yaşamaktadır. 

10.0Ortalama Puan
Genel Ortalama

  • 1
    10
Hami Öztayoğlu

Türkiye ' nin Sosyal İçerik Platformu

Yorumlar (0)

Yapılan Yorumlar (0)

  1. güzel bir yazı